Moleküler Alerji Testi Nedir?

Moleküler Alerji Testi Nedir

Sebebini bilmediğiniz alerjileriniz, artık çözümsüz kalmayacak. Çeşitli testler ile belirlenemeyen alerjenlerin tespiti, 300 alerjene kadar bakılabilen moleküler alerji testiyle artık çok kolay. Tıp alanındaki gelişmeler ile birlikte son dönemde geliştirilen, moleküler alerji testi, geniş kapsamlı sonuç veren alerji testidir. Bir parça kan örneği ile nano teknoloji kullanılarak yapılan bu test, standart alerji testleriyle belirlenemeyen alerjenlerin tespiti için oldukça önemlidir. Bu test aynı zamanda, kişinin alerjik yapısı hakkında bize bilgi veren IgE değerini de saptayabilmektedir.

Bileşene Dayalı Güncel Test!

Az bir kan örneği ile yapılan moleküler alerji testinde IgE değeri saptanarak, alerjiye neden olan; polen, ev tozu, evcil hayvan, arı gıda gibi çeşitli birçok alerjenin belirlenmesi sağlanır. Bu test ile vücuttaki tüm solunum yolu, besin alerjileri gibi alerjiler ve de seviyeleri belirlenebilir. Güncel bir alerji testi olan moleküler alerji testi, nano teknolojiyle yapılan ve bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanmış yöntemdir.

Moleküler Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Moleküler alerji testinde biyochip yöntemi kullanılır. Çok az bir ölçüde alınan bir kan örneği ile yapılır. Solunum yollarında alerji yapan maddeler; besin alerjenlerinin özütleri ve bunların içerisindeki moleküllere, diğer bir deyişle bileşenlerine karşı nano teknoloji kullanılarak bu teste belirlenmektedir.

Moleküler Alerji Testi Kimlere Uygulanabilir?

 • Alerji şüphesi ve detaylı bir alerji testi isteyen kişiler
 • Standart alerji testlerinde alerjiye sebep olan etken maddeleri saptanamayan çocuk veya yetişkinler
 • Deri (prick) testi veya klasik kan testleri ile çoklu alerjisi çıkan kişiler (Çapraz reaksiyonları ekarte edilerek gerçek alerjilerin ortaya çıkarılması için)
 • Ağız ve dudak çevrelerinde, alerjiyle kendini gösteren oral alerji sendromu olan hastalar
 • Gerçek sonuç veren etkili bir alerji aşısının yapılmasını isteyen kişiler
 • Çoklu gıda alerjisi olan kişiler (Daha kapsamlı alerji testi ile besin alerjilerinin incelenmesi için kullanılabilir)
 • Besin alerjisi olan çocuklar (Gıdaların içerisindeki molekülleri belirleyerek, hangi besinlerde çapraz reaksiyon yapabildiğini, alerjinin süresini ve de fırınlanmaya duyarlı olup olmadığını anlamak için)
 • Alerjik şok geçiren çocuk ve yetişkinler (Alerjik şokun sebebi belirleyebilmek için)

Hangi Alerjilerimi Moleküler Alerji Testi ile Bulabilirim?

Havada bulunan polenler, ev tozu mite, evcil hayvanlar, arılar gibi solunum alerjenleri, detaylı besin alerjileri ve bunlarla birlikte alerjik maddelerin bileşenlerine (komponentlerine) karşı alerjenler belirlenmektedir. Moleküler alerji testiyle 300 alerjik madde ve alerjik madde bileşenleri saptayarak, kişinin alerjisi detaylı bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Bunlarla birlikte bu test ile vücudun alerjik yapısını kabaca gösteren IgE seviyesi de saptanmaktadır.

Neden Moleküler Alerji Testi?

 • Moleküler alerji testi, detaylı ve güncel alerji testidir.
 • Küçük bir miktarda alınan kan örneği ile nano teknoloji uygulanarak yapılır.
 • 300 alerjene kadar bakılabilmektedir. Kişilerin, tüm alerjilerini detaylı bir şekilde ortaya çıkarmaktadır.
 • Çapraz reaksiyona sebep olan maddeleri ortadan kaldırarak, etkili bir alerji testi sağlamaktadır.
 • Alerjen tespitinde nokta atışı yaparak ve çapraz reaksiyon yapan maddeleri belirleyerek daha güçlü alerji aşısı yapılmasını sağlamaktadır.
 • Alerjiye neden olan bileşenleri de saptar.
 • Alerjinin şiddetini ölçebilir.
 • Alerjinin ne kadar süre devam edeceğini belirler.
 • Alerjenin fırınlanmaya karşı ne kadar hassas olduğu belirlenir.
 • Moleküler yayılmayı saptayarak etken maddenin durumu ve alerji aşısının faydası hakkında bilgi sağlar.
 • Alerji aşısının hangi alerjik maddelerden oluşması gerektiğini belirlediği için çok kıymetli sonuçlar vermektedir.

Gerçekten Etkili Alerji Aşısının Yapılmasını Sağlar

Bu test; bileşene dayalı alerji aşısının yapılmasını sağlamaktadır. Alerjiye neden olan maddelerin, bileşenlerine karşı alerjinin saptanması da çok önemli detaylar vermektedir. Bileşene dayalı alerji testiyle, alerji aşıları daha doğru bir şekilde fayda sağlamaktadır. Çünkü çapraz reaksiyonlara sebep olan karbonhidrat yapısındaki bileşenler bu testle temizlenmektedir. Tüm bunların yanında; moleküler alerji testiyle, alerjen içinde belirlenen moleküller sayesinde gerçek bir alerji mi yoksa diğer alerjenlerden etkilenen bir molekül mü olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple de; alerji aşısı, içine sadece gerçek alerjenler konulması ve daha kesin çözümlü bir alerji aşısı yapmasını mümkün olmaktadır. Moleküler alerji testi, alerji ciddiyeti ve alerji aşısının etkisi konusunda bilgi vermektedir.

Moleküler Alerji Testinizi Sadece Alanında Uzman Kişilere Yaptırın!

Moleküler alerji testi, güncel alerji testi olup kısmen manuel olarak işlenen bir testtir. Bir kanın periferik yayma ile mikroskop altında incelenmesi ile oluşur. Değerlendirilme süreci detaylı yapılmalıdır. Kişinin kanını, cihaza verip direkt sonuç alınan bir test değildir. İşlenme süreci vardır. Bu testin alanında uzman kişiler tarafından yapılması, testi yapan kişinin bu konuda bilgili olması oldukça önemlidir. Yetersiz tecrübeye sahip kişilerce yapıldığı zaman, sonuçlar bambaşka çıkabilir. Kişi hem zaman olarak hem maddi olarak hem de sağlığı bakımından zarara uğrayabilir. Testin sonucunda çıkan değerlerin ne anlama geldiğini, gerçek alerjiler ile çapraz reaksiyonları ayırabilecek bilgiye sahip olan alerji hekimleri tarafından yorumlanması gereken bir testtir. Test doğru yorumlanamadığı takdirde, bu testin yapılmasının da hiçbir anlamı yoktur. Moleküler alerji testi ile alerjinin tespit edilememesi; özellikle besin alerjileri için % 100 alerji olmayacağını düşündürmemelidir. Bazen az da olsa besin alerjisi olup, da bu testte alerjisi çıkmayan sonuçların olmasından dolayı alerji testi sonucunun alerji doktoru tarafından değerlendirilmesi ve gerekli durumlarda deri testi (prick) ve yükleme testinin ayrıca yapılması daha faydalı olacaktır.

Moleküler Alerji Testinde Fiyat Nedir?

Moleküler alerji testi sipariş vermek için tıklayınız.

Leave A Reply

Open chat